«Реєстрація косметики в Україні» – один з популярних запитів у пошукових системах. Це й не дивно, адже трендом останнього десятиліття є зростання косметичного ринку, на що вказує стабільне підвищення обсягів виробництва та реалізації косметичних засобів. Косметика давно стала не просто продуктом для догляду, а й необхідним елементом повсякденного використання людини.
Український ринок косметичних виробів не є виключенням. Тому питання появи нових продуктів, збільшення кількості виробників та технічне регулювання обігу косметики є нагальним питанням для українського законодавства.
Чи обов’язкова сертифікація косметики та коли вступає в дію новий Технічний регламент? – на ці та інші питання відповідає головний юрист компанії MIASPHERA – Віталій Ковбаса.
Перед початком опису процедури, надамо трохи теорії та розуміння терміну «косметичні засоби» з боку українського законодавства.
Косметичні засоби в Україні регулюються відповідно до Закону «Про косметичні засоби» від 05.04.2012 № 4616-VI.
Косметичною продукцією може вважатись будь-яка речовина або суміш речовин, які призначені для використання на зовнішніх ділянках тіла людини з метою їх очищення, ароматизування, відновлення, захисту та коригування запаху.
Кожен іноземний виробник чи імпортер який виводить косметичні засоби на ринок України, проходить полегшену процедуру декларування відповідності. Оскільки косметика з ЄС вже відповідає нормам, які тільки будуть впроваджені в нашій державі. Імпортеру достатньо надати сертифікат від виробника та паспорт безпеки на продукцію.
Національний виробник проходить цю процедуру через отримання висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на виробництво та продукцію.
Наразі та до повного введення в дію Технічного регламенту, реєстрація косметичних засобів в Україні для національного виробника здійснюється через добровільне отримання висновку санітарно-гігієнічної експертизи (СЕС), який підтверджує безпеку продукції для здоров’я людини та надає право на її продаж.
Процес регулювання косметичної продукції в Україні активно інтегрується з законодавством Європейського союзу. На підставі Регламенту ЄС №1223/2009 було розроблено технічний регламент на косметичну продукцію для України. Цей нормативний акт неодноразово переносився, але все ж був прийнятий Кабміном 20 січня 2021 року.
У зв’язку з воєнними діями МОЗ запропонувало відкласти набрання чинності Технічного регламенту до 3 серпня 2024 року та запровадили перехідний період для учасників ринку косметичної продукції до 3 серпня 2026 року.
Основна мета запровадження Технічного регламенту – це встановлення нових стандартів до косметичних продуктів на ринку України, визначення прав та обов’язків учасників ринку щодо введення косметичної продукції в обіг, а також усунення адміністративних бар’єрів в торгівлі з країнами Європейського союзу.
Після набуття чинності технічного регламенту, процес реєстрації косметичної продукції стане кардинально новим.
Слід зазначити, що перехідний період, власне до моменту вступу в силу Технічного регламенту, дає час операторам ринку, щоб підготуватись. Реалізація косметики, яка виготовлена до 03.08.2026, не буде заборонена або обмежена до реалізації наступні 5 років.
Якщо ви виробник косметичних засобів та плануєте подальший розвиток власного виробництва, слід вже зараз стратегічно підходити до цього питання. Перехідний період в законодавстві – це завжди час додаткових дій та нових кроків. Щоб не втрачати час та уникнути ряду прикрих помилок при реєстрації косметичних засобів за новими правилами – звертайтесь до MIASPHERA!
Ми надамо повну юридичну підтримку та супровід на всіх етапах виводу косметичної продукції на ринок України! Фахівці MIASPHERA радо поділяться своїм успішним досвідом!
Що Miasphera може зробити для виробника косметики:
Ми завжди йдемо на крок попереду та працюємо за новими стандартами!
Бажаєте отримати консультацію? Залишайте заявку за посиланням.